Blog

Blog

Yumurtaların Rengi Neden Farklıdır?
Yumurtadan Kümese

Bir tavuk yumurtladığı andan itibaren dünyaya yeni bir canlı getirir. Tavukların yumurtaları çatlayıncaya kadar Gurk yani kuluçkaya yatma dönemleri başlar. 21 gün içinde civciv bulunduğu yumurtanın içerisinden yukarı doğru gagasıyla vurmasıyla birlikte civciv kırılan yumurtadan tek başına çıkmaya çalışır ve hayatla olan mücadelesi o andan itibaren başlar. Civcivler küçük boyları, sarı tüyleri, minik gagalarıyla oldukça sevimli görünürler. Fakat zamanla görünüşleri cinslerine göre değişeceği için sarı tüylerinden eser kalmaz. Bu değişim türlerine göre 5 ile 8 ayı ya da en uzun süreyle 1 yılı alabilir. Tavuk mu yoksa horoz mu olacağı bu süreçte belli olur. Bir tavuk eğer çok iyi bir şekilde bakılıyorsa 5 ile 10 yıl arasında bir ömre sahip olabilir.

Civcivler Ne Yerler?
Civcivlere eğer ev ortamında bakılıyorsa kendine ait bir ortamı olmalı ve temiz bir su ile beslenmelidir. Civcivler suya çok ihtiyaç duyarlar bu yüzden yemden önce su ile beslemeniz gerekir. Suyun kalitesi ise içme suyu kalitesinde olmalıdır ve içine herhangi bir şey katılmamalıdır. Piyasa da civciv yemi olarak bilinen yem türlerinden civcivlere verilebilir. Yemler civcivin gaga yapısına uygun olacak şekilde minik olmalı ve kolayca yutulabilir olmalıdır. Eğer civciv yemi bulamıyorsanız ince bulgur verebilirsiniz. Bununla birlikte yeşillikte verebilirsiniz ama mutlaka yıkamalı ve temiz olduğuna emin olmalısınız. Ekmek kırıntıları, peynir, marul gibi yiyecekleri de minik parçalar halinde bölüp yem olarak verebilirsiniz.

Kümes Bakım Alanı:
Kümes hayvancılığı için ise bulunduğu ortam sıcak ve nemli olmalıdır. Tüylerinin daha sağlıklı ve hızlı uzaması için ideal nem ortamına ihtiyaç duyarlar. Ortalama olarak % 55-60 oranında ki nem kanatlı hayvanlar için idealdir. Nasıl ki bir bebeğin uygun bir ortamda büyümesi gerekiyorsa aynı şey civcivler içinde geçerlidir. Civciv alanları çok temiz ve düzenli olmalıdır. Nem ve ısı düzeni sabit kalmalı bunun yanı sıra ışıklandırmalar sürekli kullanılmalıdır. Fakat bazı saatlerde hormonların düzenli çalışması için karanlığa ihtiyaç duyulabilir. Kümese çok fazla kanatlı hayvan getirilmemesi gerekir. Bunun nedeni hijyenin azalacak olmasıdır. Ayrıca hayvanlar arasında içgüdüsel olarak anlaşmazlıklarda yaşanabilir.

Kanatlı Sektörü
Tavukçuluk Ekipmanları
Yem Karıştırma Makinaları
Yem Katkı Maddeleri
Yumurta ihracatı
Nerede ve ne zaman?
24 - 26 NİSAN 2025
İstanbul Fuar Merkezi Hall 2-4-8
Ziyaret saatleri: 09:30 - 18:00